koszalin grafika

Rolety zewnętrzne – system natynkowy, podtynkowy czy nadstawny?

Rozważając zakup rolet zewnętrznych trafiamy na wiele szczegółowych pytań dotyczących osłon. Wybór odpowiedniego systemu osłon to pierwsza podstawowa decyzja, którą trzeba podjąć. Czym różnią się od siebie poszczególne systemy i czy istnieje rozwiązanie idealne dla każdego? Zachęcamy do lektury.

Rolety zewnętrzne to popularny rodzaj osłon okiennych. Ich użytkownicy cenią je za doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną czy możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Prosta obsługa i funkcjonalność zauważalne są na pierwszy rzut oka, jednak wybierając rolety, trzeba zmierzyć się również z kwestiami technicznymi, do których należą systemy montażu. Czym się różnią i jakie mają zastosowanie? Postaramy się przybliżyć temat.

Decyzja o montażu rolet zewnętrznych zapada na różnych etapach powstawania budynków. Odmienne są także oczekiwania wykonawców – zarówno wizualne, jak i funkcjonalne. Wychodząc naprzeciw rozmaitym potrzebom, stworzone zostały trzy systemy rolet zewnętrznych – natynkowy, podtynkowy i nadstawny.

 

  System natynkowy

System rolet natynkowych przeznaczony jest do budynków już istniejących. By je zamontować nie jest potrzebne specjalne przygotowanie – rolety są przymocowywane do elewacji budynku lub do stolarki okiennej. W systemie natynkowym kaseta, w której znajduje się zwinięta roleta znajduje się na zewnątrz. By roleta jak najlepiej wizualnie zgrała się z elewacją możliwe jest dopasowanie kształtu kasety do stylu budynku. Dostęp do rewizji kasety jest od przodu, co ułatwia ewentualny serwis rolet.

Rolety w systemie natynkowym można zamontować w dowolnym momencie. Inaczej wygląda sytuacja z dwoma pozostałymi systemami – podtynkowym i nadstawnym. Tu decyzję o montażu rolet zewnętrznych należy podjąć o wiele wcześniej.

 

 

 

System podtynkowy

W systemie podtynkowym kaseta jest zabudowana – znajduje się pod elewacją, dlatego decyzję o montażu rolet w tym systemie najlepiej podjąć na etapie budowy. Możliwe jest również zamontowanie rolet podtynkowych w budynku istniejącym, jednak w takiej sytuacji wymagane jest wprowadzenie zmian w obrębie nadproża. W roletach podtynkowych częściowo można także zabudować prowadnice, co przekłada się na efekt wizualny całości. W przypadku rolet w systemie podtynkowym uzyskać można efekt “wtopienia się” osłon w elewację. Dostęp do rewizji kasety jest od dołu, co ułatwia ewentualny serwis osłon.

 

 

 

 

System nadstawny

Najbardziej wymagający w zakresie przygotowań do montażu jest system nadstawny. Decyzję o montażu rolet w tym systemie należy podjąć w momencie tworzenia projektu budynku, ponieważ kaseta znajduje się nad oknem i należy przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na roletę. Kaseta rolety ukryta jest pod elewacją, przez co osłony idealnie komponują się z elewacją tworząc harmonijną całość z budynkiem. Serwis rolety możliwy jest od dołu kasety, wewnątrz budynku.

W przypadku wyboru systemu rolet zewnętrznych należy wziąć pod uwagę opcje montażu, jakie są dostępne w danym budynku. Istotny jest także oczekiwany efekt wizualny, dlatego nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich – każdy system odpowiada na inne potrzeby klientów.

Comments are closed.